Büyükçekmece
Büyükçekmece Firma Rehberi

Beylikdüzü Kan Bağış Noktası

İstanbul Valiliği ve Türk Kızılay iş birliğinde 14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü kapsamında kan bağışı kampanyası düzenlendi. 14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü etkinliği dolayısıyla 3 gün sürecek bu kampanyada gönüllü kan bağışçıları aranıyor.

Dünya Kan bağışçıları günü nedeniyle İstanbul Valiliği, kaymakamlıklar ve Kızılay işbirliği ile kan bağış etkinliği düzenlendi. Beylikdüzü Kaymakamı Dr. Mustafa Altınpınar öncülüğünde başlayan ve 3 gün sürecek kan bağışı kampanyası Beylik Pazarı önünde kurulan çadırlarda başlatıldı.

”14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” kapsamında, İstanbul Valiliği, 39 ilçemizin Kaymakamlığı ve Türk Kızılay’ı işbirliğiyle İstanbul genelinde 41 noktada Kan Bağışı etkinliği gerçekleştirildi.

Beylikdüzü ilçesinde düzenlenen kan bağışı etkinliğine Beylikdüzü Kaymakamı Dr.Mustafa Altınpınar, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Beylikdüzü Milli Eğitim Müdürü Yafes Bakırcı, Beylikdüzü AK Parti ilçe başkanı Mustafa Günaydın, Beylikdüzü CHP İlçe Başkanı Av.Taşkın Özer, Beylikdüzü MHP İlçe Başkanı Ali Aydın, Beylikdüzüspor Kulübü Başkanı Metin Aydın, Beylikdüzü Kamu Kurum ve kuruluşları temsilcileri, Siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu başkan ve yöneticileri ile basın mensupları katılım sağladı.

”Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” Nedir?

14 Haziran, ABO kan grubu sistemini bulan Nobel ödülü sahibi bilim insanı Karl Landsteiner’ın doğum günü olması sebebiyle her yıl tüm dünyada “dünya gönüllü kan bağışçıları günü” olarak kutlanmaktadır. Amacı, ihtiyaç sahipleri için kan veren gönüllü kan bağışçılarını kutlamak ve gönüllü güvenli kan ihtiyacına toplumun dikkatini çekmektir.

Türk Kızılayı kan hizmetleri konusunda sadece ülkemizde değil, tüm dünyada kan konusunda saygın bir kimlikle anılmasını sağlayıcı, her türlü alt yapı, eğitim, araştırma ve geliştirme çalışmalarını yaparak, bu kapsamda ulusal ve uluslararası ilişkileri geliştirmeyi vizyon edinmiştir.

Tüm Dünya’da kan bağışçılarına adanan bu gün de Türk Kızılayı tarafından gönüllü ve düzenli kan bağışlayan kişilere teşekkür edilmekte, yaptıkları bağış sayısı doğrultusunda kan bağışçılarına madalya takdim edilmektedir.

Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü’nde kamuoyunda gönüllü kan bağışının öneminin pekiştirilmesi ve yaygınlaştırılmasına ilişkin bilgilendirme yapılarak, kan bağışı konusunda davranış değişikliği ve kalıcı bilinç yaratılması amaçlanmaktadır.

Kan Bağışı İşlemi Nasıl Yapılır ve Neden Önemlidir?

Kan bağışının bağışçıya en önemli faydası hiç tanımadığı üç kişinin hayatını kurtarmaktır. Kayıt, muayene, kan bağışı ve ikram işlemleri yaklaşık 30-35 dk. süren kan bağışı için 18-65 yaş aralığında 50 kilogramın üzerindeki her sağlıklı birey kan bağışçısı adayı olabilir. (19 yaşından gün almak, 65’ini doldurmamak gerekir.)

Kan bağışı işlemi konusunda eğitim almış tecrübeli flebotomistler tarafından gerçekleştirilir. Kullanılan tüm malzemeler tek kullanımlık ve sterildir. Kan alımı işlemi en uygun bölge olan dirsek çukurunda gerçekleşir. Kan alma işlemi yaklaşık 4-8 dk sürer. Her kan bağışında sadece 1 ünite kan bağışlanmaktadır. 1 ünite kan yaklaşık 450 ml ±%10 ‘dir. Sonrasında işlem sona erdiğinde size belirtilen süre kadar yatakta ve yine belirtilen süre kadar ikram alanında dinlenmeniz gerekmektedir. Gerçekleşen kan bağışı günlük hayatınızı etkilemeyecek miktardadır. (vücuttaki kanın 1/13’ü )

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku