Büyükçekmece
Büyükçekmece Firma Rehberi

Türk Halk Müziği Sanatçısı ve oyuncu Emirhan Kartal

Türk Halk Müziği Sanatçısı Emirhan Kartal, Neşet Ertaş’ı, eserini yorumlayarak andı

Müzisyen ve aktör Emirhan Kartal, halk ozanımız Neşet Ertaş’ı, ölümünün 6. yılında “Dane Dane Benleri Var Yüzünde” adlı eserini yorumlayarak andı. Kartal’ın yorumu Youtube ve diğer dijital platformlardan dinlenebiliyor.

Türk Halk Müziği Sanatçısı ve oyuncu Emirhan Kartal, ölümünün 6. yıldönümünde, “Dane Dane Benleri Var Yüzünde” adlı eseri yorumlayarak Neşet Ertaş’ı andı. Geleneksel değerlerimizi unutmamamız gerektiğini vurgulayarak bu kültüre hizmet eden Kartal, “Türküler bizim kültürel mirasımız, edebi ilmimiz. Dolayısıyla ozanlar da bu türküleri bizlere sunan, ulaştıran, üreten, taşıyıcı misyonu olan önemli kişiler. Her bir türkünün bir hikayesi ve vermek istediği mesaj vardır. İyiyi, dostluğu, vefayı, aşkı, sevgiyi, özlemi, nasihati, kısaca güzele ait ne varsa, bunları bize estetik bir biçimde sunan ozanlarımızın türkülerinde bulabiliyoruz. İster edebi anlamda, ister müzikal anlamda incelediğimizde, çok önemli eserlerin olduğunu görebiliyoruz” diyor.

Emirhan Kartal’ın yorumladığı Dane Dane Benleri Var Yüzünde adlı eser, Yotube ve diğer dijital platformlardan dinlenebiliyor.

Emirhan Kartal hakkında:

Emirhan Kartal, 7 Temmuz 1988’de İstanbul’da doğdu. Aslen Sivas Kervansaraylı’dır. Erdal Erzincan Müzik Merkezi’nde eğitim alıp, Bağlama Orkestrası ile birlikte yurt içinde birçok konsere katıldı. TRT İstanbul Radyosu Türk Halk Müziği Gençlik Korosu’nda beş yıl bağlama icracısı olarak görev aldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Müzik Teknolojileri Bölümü Ses Kayıtları Anabilim Dalı’nda lisans eğitimini tamamladı. Yüksek lisansını ise Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Musikisi Yüksek Lisans Programı’nda tamamladı. 2011 yılında, Özgür Yayınevi tarafından yayınlanan, Türk Müziği Enstrümanlarının Frekans Aralıkları adlı kitap çalışmasıyla Türk Müziği enstrümanlarının yapısal özelliklerinin, frekans aralıklarının, tını analizlerinin ve ses sahalarının incelenmesini, materyalinin oluşturulmasını ve sisteme dayandırılmasını amaçladı.

2011 yılında A.K. Müzik’ten Dönüş Yolu adlı albümü yayınlandı. 2013 yılında Sırdaşk, 2014 yılında Kerbela, 2015 yılında Aşk Söyletir, 2017 yılında Aşk Dinletir, 2018 yılında ise Emirhan Kartal Quartet- Veysel’e Hasret albümleri Kalan Müzik etiketiyle çıktı.

Emirhan Kartal, 2016 yılında Aşık Veysel’in hayat hikayesinden esinlenerek senaryosu yazılan, görme engelli olan Veysel’in, Aşık Veysel olma yolundaki uzun ince yolunu anlatan, senaryosu ve yönetmenliği Bilal Babaoğlu’na ait Aşık adlı filmde başrolde yer alarak Aşık Veysel karakterini canlandırdı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku